Sergio Ramos: Jeg vil gerne være træner

Sergio Ramos er blevet mere moden og begår ikke længere de samme kontroversielle handlinger, som har gjort ham til den mest udviste spiller i Real Madrids historie.

Man bemærker det både på og uden for banen og i et interview i ”Universo Valdano”, som vises sent i morgen på Bein LaLiga, fortæller han da også at anførerbindet har gjort noget ved ham. Spansk presse har fået adgang til nogle af udtalelserne, som vi bringer her:

- Jeg er meget temperamentsfuld, men når man bærer anførerbindet for Real Madrid og for det spanske landshold, så skal man opføre sig på en anden måde.

Sergio Ramos kommer selv ind på landsholds-kollegaen, Gerard Piqué, som ubesværet boltrer sig i den helt anden grøft og higer efter opmærksomhed som et omsorgssvigtet barn:

- Det er ting, som man skal undgå, men jeg tror at Geri (Piqué, red.) har brug for at lave lidt ballade og rav i den, når alting bliver for roligt, men jeg er som anfører nødt til at fastholde balancen og den gode atmosfære på landsholdet.

Sergio Ramos løfter også sløret for sine fremtidsplaner, når fodboldstøvlerne lægges på hylden:

- Jeg vil gerne være træner, det er klart. Jeg vil slet ikke afvise det, det er helt i tråd med min måde at være på. Selvfølgelig vil jeg have en tilknytning til fodbold og hvis jeg kan gøre det som træner, hvorfor så ikke? Jeg sætter det som et mål, som jeg har gjort det som spiller, selv om det bliver en anden etape.

Seneste artikler...