Det siger de inden Deportivo-kampen

Madridista.dk bringer her udtalelserne inden den vigtige udebanekamp på Riazor mod Deportivo la Coruña.

Zinedine Zidane, Real Madrid:

- Vi er i god form og vi tænker kun på morgendagens (dagens, red.) kamp. Vi er fokuseret på, hvad kampen kræver af os. Vi vil forsøge at tage alle tre point. Vi er ikke afhængige af nogen, vi har vores skæbne i egne hænder. Vores eneste forpligtelse er at yde det bedste, vi kan, hver dag, og i morgen (i dag, red.) vil vi gå ud på banen for at vinde kampen.

​Pepe Mel, Deportivo la Coruña:

- Jeg er klar over, at Real Madrid kommer for at vinde kampen. De har brug for alle tre point. Men vi er klar og tænker også kun selv på de tre point. Det gode ved at spille mod store hold, er, at alle spillere reagerer - de giver en tand ekstra. 

Florin Andone, Deportivo la Coruña:

- Tankerne om kampen Santiago Bernabéu gør mig vred. Jeg kan forsikre jer om, at vi er 100% klar og vil give Real Madrid kamp til stregen om pointene. Jeg havde nok foretrukket, at Real Madrid havde vundet over Barcelona, men det kan vi ikke bekymre os om nu. Vi har slået Barcelona, så jeg kan ikke se nogen grund til, hvorfor vi ikke skulle kunne gøre det samme mod Real Madrid.  

Alex Bergantiños, Deportivo la Coruña:

- Det har været et vanskeligt år uden de store glæder, hvorfor det ville være en stor skalp at vinde over Real Madrid. Her er Real Madrid en meget speciel modstander, og hvis vi vinder, vil jeg dedikere sejren til vores fantastiske tilhængere. 

Seneste artikler...