Cristiano Ronaldo tættere på Guldbold og The Best-prisen

For bare nogle måneder siden var der ikke mange, som levnede Cristiano Ronaldo mange chancer for at vinde Guld-bolden eller The Best-prisen.

I dag er tonen en helt anden og hvis det lykkes at vinde CL-trofæet mod Juventus den 3. juni, vil han pludselig være storfavorit til de to titler.

Det er ikke helt tilfældigt, for den portugisiske verdensstjerne har været altafgørende for Real Madrids resultater, som har ført til det spanske mesterskab og altså måske CL-titlen.

Godt nok er han kun noteret for 40 mål i denne sæson, hvilket er væsentligt under de 61 mål, han blev noteret for i sidste sæson, men Cristiano Ronaldo har formået at spare på kræfterne og fremstår mere fit end nogensinde i denne afgørende del af sæsonen.

Således scorede han 5 mål i de sidste tre kampe i La Liga, mens han i alt stod for 8 mål i kampene mod Bayern München og Atlético Madrid på vejen mod CL-finalen og det har blandt andet fået L´Equipe, som står for Guldbold-uddelingen, til at spørge hvem der kan fravriste portugiseren titlen.

Et godt bud kan være Gianluigi Buffon, som Cristiano Ronaldo står over for i CL-finalen. Vinderen af det opgør kan være meget tæt på personlig hæder hos L´Equipe og FIFA.

Seneste artikler...