Interview med Florentino Pérez 2/4

Vi bringer her anden del af interviewet med Florentino Pérez:

Hvis der kommer et bud på ham, hvad gør Real Madrid så?

- Der har ikke været nogen bud overhovedet og vores tanke er, at Cristiano Ronaldo er Real Madrid-spiller og det skal han fortsat være. Der er ikke nogen bud på ham.

Hvad synes du om de pibekoncerter, som dukker op fra tid til anden på Estadio Santiago Bernabéu?

- Det er et andet emne, som vi vil omdirigere. At vi har en lille gruppe fans, som pifter af spillerne, synes jeg er fatalt, men det gælder både i forhold til Cristiano Ronaldo og en hvilken som helst anden spiller. Hvis vi har en fornemmelse for tilhørsforhold, at spillerne er vores, at de er en del af vores familie, så er det ikke normalt, at der bliver piftet af dem. Det er ikke normalt at pifte af en fra din familie. Jeg vil arbejde på, at det ikke sker, for det er fra en meget lille gruppe. En anden sag er forventningerne, for det er godt at vi alle ønsker mere. Det er ikke normalt at kaste med sten efter eget tag. Det udnytter andre medier og andre grupper til at skade os. Det ved han. Han har bedt om, at der ikke bliver piftet. Jeg har også fortalt ham det og jeg mener, at det er et emne, som kan løses, men jeg tror at han er mest såret over, at man betragter ham som en kriminel, når han er en person, som har gjort meget for fodbolden, for Real Madrid og for alle. Vi skal være ham meget taknemmelige. Nogen er gået for langt i bestræbelserne på at skade Real Madrid.

Kommer der en øjeblikkelig løsning på konflikten?

- Finalen i Confederations Cup er på søndag i næste uge. Vi er i juni måned. Han har ikke sagt noget og man snakker fordi et medie har skrevet, at han ønsker at rejse. Jeg er interesseret i at vide, hvad han tænker. Jeg beder om ro og tålmodighed.

Kan man tvivle på det sportslige efter tre CL-titler på fire år, to af dem i træk?

- Jeg er overbevist om, at hvis vi følger denne sportslige model, så kommer der mere. Vi har unge og spektakulære spillere og jeg tror at vi vil have de bedste i løbet af få år. Nu behøver vi ikke længere at gå efter den bedste og bruge 200 millioner €, nu skal vi kigge efter de unge spillere, på deres bagland, på deres klubber. Vi har et hold, som arbejder og finder spillere som Vinicius, Fede Valverde, Asensio, Vallejo og Theo. Vi skal skabe fremtiden for vores klub med denne type spillere.

Hvordan fungerer denne sportslige kanal?

- Den sportslige ledelse, som man snakker om, fusionerede med direktionen, da Valdano var her. Derfor er den øverste ansvarlige for sportsledelsen José Ángel Sánchez og herefter har vi en fodbold-ledelse med Ramón Martínez og en for basketball med Juan Carlos Sánchez. De to fungerer godt. I fodboldafdelingen har vi Juni Calafat, som er et fænomen til at finde unge spillere i hele verden, disse som er 18-19 år og som vil tegne fodboldens fremtid.

Har Raúl plads i denne organisation?

- Naturligvis. Nu er han i en fase, hvor han skal lære klubben at kende og han vil få kendskab til alle områder med José Ángel Sánchez ved sin side. Klubben har udviklet sig meget og han vil have behov for kendskab. Når han har set det hele, beslutter han hvad han vil. Ligesom Zidane, som overraskede os meget, da han sagde at han ville være træner. Han sagde det efter at have været i alle områder af klubben og han havde fuldstændig ret.

Er du bekymret for Asensios eksplosive udvikling?

- Nej, nej, selt ikke. Asensio kan ikke bare blive en stor spiller, han kan blive Guldbold-vinder. Han har alle forudsætninger for at triumfere. Han er ydmyg, arbejdsom, videbegærlig, holdspiller og med en utrolig kvalitet. Alle hans holdkammerater anerkender ham. Det er ikke et spørgsmål om penge. Disse spillere køber vi som helt unge, fordi de er i stand til at spille på førsteholdet. Dette var hans debutsæson og Zidane har håndteret det vidunderligt. Hver eneste gang han er kommet på banen, har han gjort det eminent, men hans hattrick den anden dag kan jeg ikke mindes lignende.

Navne som Mbappé og Donnarumma er dem, man hører mest i de seneste dage. Er der forhandlinger med dem?

- Lørdag lige efter CL-finalen åbnede valgprocessen og fra det øjeblik kunne vi ikke gøre noget, fordi vi gerne ville forholde os respektfulde (i tilfælde af, at en anden kandidat vandt valget, red.). Nu kan vi begynde på dette. I disse dage har ingen tilbudt os spillere og vi har heller ikke afgivet nogle tilbud. Alt det, der er kommet frem og som man har snakket om er ikke sandt, borset fra Theo, som er hentet længe før. Der er ingen tilbud på nogen. Alt er en del af interesser og drømme fra andre. Fodbold er underholdning.

Seneste artikler...