Interview med Vinicius' repræsentanter - 2/2
Madridista.dk er nu klar med anden og sidste del i Marcas fine interview med Vinicius' repræsentanter, hvor Lucas Mineiro blandt andet snakker om Vinicius mange kvaliteter.
Hvor opdagede du Vinicius?
- I Flamengos ungdomsafdeling, da han var 13 år gammel. Jeg så en finale mellem Flamengo og Fluminense, hvor jeg særligt bed mærke i Vinicius fart, intelligens og øje for mål. Efterfølgende var vi ude til tre eller fire kampe mere, hvor han spillede på samme niveau og med samme næse for mål, hvilket fangede min opmærksomhed. Det er svært at finde den slags spillere i dag, som ligeledes besidder så store tekniske færdigheder. Det var imponerende.
Hvor mange kampe så du med ham, før du besluttede at hyre ham?
- Jeg forelagde allerede Vinicius for agenturet, da jeg havde set ham spille første gang. Herefter bekræftede jeg blot, hvad jeg allerede havde set, men én kamp var reelt set nok.
Vinicius har altid spillet med ældre spillere. Hvad gjorde ham anderledes end de andre?
- Det er rigtigt, men det er kommet til ham naturligt. Han var aldrig bange for at tage kampen op mod de ældre spillere, selvom de fra tid til anden var op til to år ældre end ham selv.
Hvilke karakteristika har Vinicius, der vil gøre ham til en såkaldt Galactico, som mange venter i spænding på?
- Hans fart og letheden hvor på han ændre retning med bolden og hans evner med denne. Det er fantastisk. Hans acceleration og evner mand mod mand er også fremragende.
Er der noget at arbejde på?
- Der er ting, som han skal forberede. Han kommer til at modne sig hurtigt, så han er klar til at spille for Real Madrid som 19-årig.
Vinicius bliver tit sammenlignet med Neymar. Hvad vil du pege på som de primære ligheder og forskelle?
- De har samme evner og fart, men Vinicius har noget, som Neymar ikke havde i samme alder..... styrke. Genetisk er Vinicius' familie fysisk stærke. Jeg tror, at han bliver en smule højere og stærkere end Neymar. Hvad angår fart, er det nemt for ham at skifte retning, hvad angår tekniske færdigheder, ligner de hinanden rigtig meget.
Hvordan er Vinicius som person?
- Han er en meget fokuseret dreng, som ikke tænker på penge, som ikke tænker på fester... han er altid bare i godt humør. Han bekymrer sig mere om sin mobiltelefon, sneakers og fodboldstøvler og han tænker ikke på, hvad han tjener. Han tænker kun på at spille fodbold.
Vinicius liv har ændret sig drastisk på bare seks måneder. Han forlod Sao Goncalo for at bo tættere på træningsanlægget og snart vil det ændre sig endnu mere, når han skifter til spansk fodbold. Hvordan tror du, at han vil håndtere dette?
- Jeg tror ikke, at det vil genere ham, da han har reageret godt på alle tidligere forandringer i sit liv. Det vil ikke bekymre ham, det eneste han bekymrer sig om er at spille fodbold.
Forestiller han sig allerede livet i Madrid og spillerne, som bliver hans holdkammerater?
- Hans drøm var at spille for Flamengo og vinde det brasilianske mesterskab. Han har kun kommenteret, at det bliver en fantastisk venstrekant i Real Madrid med ham og Marcelo.
Brasilianerne på Real Madrids hold giver ham allerede en masse opbakning, ikke sandt?
- Jo, jo, specielt Marcelo, der er en nøglefigur. Han sendte ham beskeder og opfordrede ham til at tage til Madrid, hvor de vil give ham den fornødne opbakning.
