Ingen alvorlig Mbappé-skade

De franske mestre fra AS Monaco tog i går hul på den nye sæson ved at vinde 3-2 hjemme over Toulouse, men holdets store stjerne, Kylian Mbappé, måtte forlade banen efter 74 minutters spil med en knæskade.

 

Det har naturligvis straks vakt bekymring hos de mange klubber, som gerne vil hente angriberen til den kommende sæson, men ifølge træner Jardim er der intet alvorligt sket og man forventer, at han kan træne med igen i løbet af 2-3 dage.

 

Selvsamme Jardim menes at være indstillet på at miste Mbappé i dette transfer-vindue. I hvert fald udtalte han forleden, at man ikke altid kan holde på sine bedste spillere, men at Monacos koncept ligger fast og man vil fortsat arbejde med at udvikle på de spillere, som man har i truppen.

 

Seneste artikler...