Navas igen skadet
En muskelskade i højre inderlår holder Navas ude af weekendens opgør mod Eibar.
Lige da man havde fornemmet at skaderne var holdt op med at regne ned over Madrid, kunne klubben i dag bringe den frustrerende nyhed, at Keylor Navas er den seneste spiller, som er tvunget til at tage en hviledag.
Real Madrid udsendte tidligere på dagen en meddelelse angående costaricanerens helbred, og det berettes at det er en muskelskade i højre inderlår, som holder Real Madrids nr. 1 ude af spillet til søndagens hjemmekamp mod S.D. Eibar.
Det lader til at være samme skade Navas pådrog sig i landsholdspausen, som holdt ham ude af sidste weekends opgør mod Getafe og som nu er brudt op igen, og det bliver dermed Kiko Casilla som må spænde handskerne, akkurat som han gjorde det sidste weekend mod Getafe.
Man afventer fortsat lægernes dom, men det forventes at Navas returnerer til mållinjen inden Real Madrid gæster Wembley 1. november, hvor Tottenham tager i mod madrilenerne, når 2. halvdel af Champions League gruppespillet sættes i gang.
