Álvaro López fører Juvenil A mod ny europæisk succes
Álvaro López står foran sit hidtil største øjeblik som træner i Real Madrids ungdomssystem. Den 34-årige træner skal lede Juvenil A i Final Four i UEFA Youth League, hvor målet er at sikre klubbens anden titel i turneringens historie.
Hans historie i Valdebebas er lang og bemærkelsesværdig. López har tilbragt omkring 20 år i klubben, først som spiller og siden som træner. Som aktiv var han en del af en stærk generation med spillere som Dani Carvajal og Álvaro Morata, og han nåede også at debutere for førsteholdet under José Mourinho. Skader satte dog en stopper for karrieren, før den for alvor foldede sig ud.
Efter karrierestoppet fandt han hurtigt tilbage til fodbolden som træner i akademiet. Her har han stille og roligt arbejdet sig op gennem systemet og markeret sig med imponerende resultater. Et vigtigt skridt kom, da han blev assistent for Álvaro Arbeloa, hvor han opbyggede et tæt samarbejde med den nuværende førsteholdstræner.
Siden har López leveret den ene stærke sæson efter den anden. Han har vundet ligaer med næsten perfekte statistikker og udviklet nogle af de mest talentfulde ungdomsårgange i klubben. Især arbejdet med 2009-generationen har vakt opsigt, hvor holdet både dominerede nationalt og vandt internationale turneringer.
I denne sæson har han taget det næste skridt. Efter en rokade i januar overtog han Juvenil A og har siden videreført holdets stærke momentum. Resultaterne taler for sig selv: fuld plade i ligaen under hans ledelse og en imponerende række sejre, der har sikret plads i Final Four i Youth League.
Samlet set har López skabt en sejrsstime, der nærmer sig det absurde. På tværs af sine hold i denne sæson har han vundet 26 kampe i træk i ligaen, og med Juvenil A har han kun lidt ét nederlag siden sin tiltrædelse. Nu venter næste udfordring mod Paris Saint-Germain i semifinalen. En sejr vil bringe holdet tæt på trofæet og samtidig placere López i en særlig kategori.
For parallellen er svær at ignorere. Da Raúl González i 2020 førte Real Madrid til deres hidtil eneste Youth League-titel, skete det under lignende omstændigheder, hvor han overtog holdet sent i turneringen og fuldførte arbejdet.
Lykkes det for Álvaro López at gå hele vejen, vil han ikke bare skrive sit navn ind i klubbens ungdomshistorie. Så begynder snakken om ham som næste store trænernavn i Valdebebas for alvor.

