Iris Ashley får gennembrud hos Real Madrid Femenino
Mens danske Signe Bruun er ude med en skade, har Iris Santiago vist sit værd for Real Madrid Femenino. Iris har scoret 4 mål, hvilket placerer hende som dem fjerdemest scorende på holdet i denne sæson.
Selv er Iris meget tilfreds med sine præstationer,
- "Det er mine første mål, jeg er meget stolt”, udtalte hun.
Hun kom til Real Madrid i 2022 fra Madrid CFF, og har spillet sig op på førsteholdet, hvor hun gør det ganske fornuftigt. Hun fik sin debut for førsteholdet i sæsonen 2024/2025, men det er dog først nu, at Iris Ashley har sat sig selv i rampelyset.
I sidste sæson måtte hun ofre meget. Hver morgen gik hun til undervisning på Newton Salas gymnasium i Villanueva de la Torre, og hendes mor hentede hende for at køre hende til træning i Valdebebas.
Hun fik debut den 14. september mod netop Madrid CFF og hendes første mål kom i udekampen mod Ath. Bilbao. I weekenden scorede hun så sit mål nr. 3 og 4 i Copa de la Reina-sejren over Espanyol.

