Store penge i La Fábrica-angribere
Real Madrids La Fábrica må regnes som et af de absolut førende, når det kommer til at udvikle talenter og det har over årene udviklet sig til en økonomisk ganske habil forretning for klubben.
Senest i går, hvor Mariano blev solgt for 8 millioner € til Lyon efter en sæson, hvor han trods alt kun spillede 302 minutter for Real Madrid. Han er dermed den 12. angriber, som bliver solgt siden sæsonen 2006/07 og det har samlet indbragt Real Madrid 95 millioner € og det tal kan blive næsten fordoblet i løbet af sommeren, hvis Álvaro Morata som ventet bliver solgt til Manchester United.
Det startede for 10 år siden med Álvaro Negredo, der blev solgt til Almería med tilbagekøbsklausul, som Real Madrid gjorde brug af to sæsoner senere, men da man ikke kunne finde plads i førsteholdstruppen, blev han solgt videre til Sevilla og samlet har Real Madrid indkasseret 22,4 millioner € på Negredo.
Som nævnt kan Álvaro Morata blive den næste store handel for Real Madrid. Man startede med at sælge ham til Juventus for 22 millioner €, hvorefter han blev hentet retur to sæsoner senere for 30 millioner €. Efter en enkelt sæson i Real Madrid står han nu til at blive solgt for i omegnen af 80 millioner €.
Mellem Negredo og Morata har Real Madrid solgt følgende angribere:
Samuel Eto´o: 13,5 millioner €
Roberto Soldado: 11 millioner €
Rodrigo: 6 millioner €
Joselu: 6 millioner €
Alberto Bueno: 3 millioner €
Borja Mayoral: 2,5 millioner €
Adam Szalai: 0,6 millioner €
