Optakt: Girona-Real Madrid
Endnu en weekend og endnu en søndag klokken 22.15 er faktum for os madridistas. Ikke det bedste tidspunkt for os danske fodboldfans, men det er vilkårene, hvis man vil følge verdens mægtigste klub. Denne weekend gælder det en tur til Katalonien, hvor Girona venter.
Julen Lopetegui har på forhånd understreget vigtigheden af opgøret, hvilket er helt forståeligt, hvis man blot tænker et års tid tilbage, hvor mesterskabet nærmest var ude af Kongeklubbens hænder inden sæsonen startede.
Sidste weekends opgør mod Getafe viste tydeligt, at man har fået en træner, som vil ændre Real Madrids identitet fra Zidanes regeringstid. Således var man mere på bolden og forsvarede sig i perioder også på denne måde. Det gjorde, at man til tider spillede halv-kedeligt, men omvendt ikke gav unødige chancer væk mod en svag modstander, som man alt for ofte så det sidste efterår.
Ovenstående skal holdet bygge videre på i anden runde, men det bliver ikke let. Således vandt Girona for små ti måneder siden i samme opgør på Montilivi. Sidenhen fik Real Madrid revanche i et målorgie på Bernabeu i marts, hvor det blev til vanvidscifrene 6-3.
Selvom rygterne svirrer om særligt offensive forstærkninger, har Florentino Perez ikke trukket noget op af hatten endnu. Derfor kan vi også forvente at se nogenlunde de samme 11 som i sidste uge for udeholdet. Givetvis vil Luka Modric og Casemiro være tilbage på midtbanen, mens Thibaut Courtois vel efterhånden også snart skal have sin debut for Real Madrid.
Hos Girona har man kun foretaget få ændringer i forhold til sidste sæsons trup. Således skal man primært fokusere på uruguayanske Christian Stuani, der på forunderlig vis ikke er kommet videre efter både solide VM-minutter for sit land og hele 21 mål i sidste sæsons La Liga. Det skal dog nævnes, at der til det sidste er tvivl om Stuani bliver klar til opgøret.
Udover Stuani er også Alex Granell, nytilkomne Marc Muniesa og det tidligere Castilla-talent, Borja, værd at holde øje med hos hjemmeholdet. Girona er kendt for deres aggressive og kompromisløse stil, så det kræver fuldt fokus, hvis man skal have tre points med hjem. I første runde indledte de med en nulløsning hjemme mod Valladolid.
De to seneste liga-møder:
Real Madrid – Girona 6-3
Girona – Real Madrid 2-1
Gironas forventede hold: Bono; Aday, Juanpe, Bernardo, Muniesa; Granell, Timor, Garcia; Portu, Stuani, Borja
Real Madrids forventede hold: Navas, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Casemiro, Kroos, Modric, Isco, Bale, Benzema
