Seks måneders løn til Lopetegui
Da Julen Lopetegui forleden blev fyret med en pressemeddelelse langt under lavmålet, kunne han dog trøste sig med, at han får 6 måneders løn med i fritstillelse.
Real Madrid skrev kontrakt med Julen Lopetegui for 3 år og med en årsløn på 6 millioner € og det vil altså sige, at han løses fra sin kontrakt med en check på 3 millioner €.
Klubbens pressemeddelelse var intet mindre end skandaløs, da man lagde det fulde ansvar for den sportslige deroute over på træneren med den unødvendige sætning:
- Bestyrelsen erkender, at der er et stort misforhold mellem Real Madrid-truppens kvalitet, som tæller 8 nominerede til den kommende Guldbold, hvilket ikke før har været præsteret i klubben og så de opnåede resultater indtil nu.
Der skulle gå 139 dage fra man hev Julen Lopetegui ud af den spanske landsholds-trup op til VM-slutrunden til man valgte at fyre ham igen.
