Solari inden Valencia-kampen: Vi skal udnytte vores muligheder på banens sidste tredjedel

Santiago Solari mødte i går den spanske presse forud for aftenens kamp mod Valencia, der notrisk plejer at være en drilsk modstander på Santiago Bernabéu.

Real Madrids argentinske træner mødte op på podiet med sit vanlige overskud, charmerende smil og lækre hår. Herefter snakkede Solari blandt andet om aftenens kamp og Copa Libertadores-finalen, der skal spilles på Santiago Bernabéu.

Om aftenens kamp, følelser og modenhed:

- Vi skal op mod et velorganiseret og taktisk disciplineret hold. De har ikke lukket mange mål ind, men vi skal fokusere på vores spillere og deres talent og sikre, at vi aggressive og udnytte vores chancer på den sidste tredjedel af banen.

Følelser er så vigtige. Glæden ved at komme på arbejde, ansvarsfølelsen og arbejdet man lægger for dagen på daglig basis udgør 80% af det hele i fodboldverden - det samme gælder i et hvilket som helst andet job. Alle spillere her er professionelle og de arbejder alle sammen hårdt. Vi har nogle unge spillere på holdet, men majoriteten er erfarne individer og jeg regner ikke med, at det der foregår uden for banen, vil distrahere dem.

Om Copa Libertadores:

- Jeg har blandede følelser. På den ene side er det en stor ære for madridismoen og vores stadion at lægge græs til Copa Libertadores-finalen og en argentinsk klassiker på Santiago Bernabéu. Jeg håber, at et stadion, med vores historie, kan hjælpe med til at levere en positiv afslutning på, hvad der ind til videre har været en vanskelig finale.

På anden side kan jeg ikke ignorere omstændighederne, der har bragt kampen hertil. At flytte kampen fra Buenos Aires til Europa, over på den anden side af havet, har knust mange hjerter og det er virkelig en skam, specielt i forhold til at sætte et eksempel for vores børn.

Ikke desto mindre bliver Copa Libertadores-finalen mellem Boca Juniors og River Plate spillet søndag d. 9. december på Santiago Bernabéu.

Seneste artikler...