Tilhængerne svigter Real Madrid
Real Madrids spillemæssige krise kom i går til udtryk på tilskuerpladserne, hvor blot 55.229 tilhængere havde fundet vej til Estadio Santiago Bernabéu, som normalt har plads til 81.000 tilskuere.
Det er tredje gang i sæsonen, at man ikke når over 60.000 tilskuere, idet man også mod Melilla (55.243) og CSKA Moskva (51.636) lå lavt på tilskuersiden. Kun en gang i sæsonen har man været over 70.000 tilskuere, nemlig i El Derbi mod Atlético Madrid, hvor man præcist nåede 78.642 tilskuere.
Udover den spillemæssige krise, som allerede har kostet en træner livet, så får også forhøjede billetpriser og manglen på en absolut verdensklassespiller som Cristiano Ronaldo skylden for den nedadgående interesse for at se de 3-dobbelte CL-vindere.
Og måske er det i virkeligheden den manglende verdensstjerne, som giver lave tilskuertal. Således var der kun 48.466 tilskuere til den første hjemmekamp mod Getafe, hvilket var det laveste tilskuertal siden den sidste hjemmekamp i maj 2009, altså umiddelbart inden Cristiano Ronaldo ankom til den spanske hovedstad.
