Madridista.dk's månedens spiller: December
Endnu en måned er passeret i Solari-æraen - og det var en måned, der både viste opløftende resultater og tilmed sæsonens første titel med FIFA Club World Cup i De Forenede Arabiske Emirater.
I alt bød december måned således på syv kampe - hvoraf seks af dem førte til sejre, mens den sidste kamp var det halvpinlige - om end resultatmæssige ligegyldige - gruppenederlag til CSKA Moskva i Champions League.
Én af Solaris markante ændringer har været valget om at fastholde et førstevalg på målmandsposten i både ligaen og i europæiske kampe. Det længste strå har nyindkøbet Thibaut Courtois trukket - og belgieren har således spillet seks af syv kampe, idet Keylor Navas blev valgt i målet i pokalkampen mod Melilla.
Med en række flotte præstationer har tometer-manden imponeret de madrilenske fans i den seneste tid. På Madridista.dk har brugerne kvitteret med en gennemsnitlig rating på 3,6 fordelt på seks kampe - en rating, der placerer belgieren som månedens bedst præsterende spiller.
Madridista.dk præsenterer månedens spiller for december: Thibaut Courtois
At målmanden kåres som månedens spiller vidner som regel om, at holdet har haft marginalerne med sig i de tætte sejre. I ligaen holdte Courtois på den måde tre ud af tre mulige clean sheets - men i virkeligheden illustrerer de dybereliggende statistikker, at Real Madrid indkasserede 2,6 expected goals (xG).
En markant del af denne overpræstation skal sandsynligvis tilskrives held, der ikke kan forventes at fortsætte på samme måde. Men på samme tid havde Courtois ligeledes en afgørende andel i dette, idet han i de tre ligakampe samlet set præsterede hele otte redninger, der alene sørgede for at holde de hvidklædte på sejrskurs.
Særligt afgørende var Courtois i etmålssejrene mod både Huesca og Rayo Vallecano. I begge opgør diskede belgieren op med kampafgørende redninger - endda i de døende minutter af kampene. Courtois blev da af brugerne også kåret som man of the match i begge disse opgør med en fortrinlig rating på 4,1.
Inden sæsonens start gik bølgerne højt blandt fansene i valget mellem den tredobbelte Champions League-vinder i Navas kontra VMs bedste målmand i Courtois, der af mange blev set som et unødvendigt og overflødigt indkøb. Faktum er blot, at debatten om Real Madrids førstevalg i målet for nu er forstummet - og det er takket være belgierens imponerende præstationer i denne sæson.
Data hentet fra understat.com og whoscored.com
