Tilhængerne vil have Bale på bænken

Gareth Bale fik søndag aften comeback, mod Espanyol, efter en lille måneds skadespause. Waliseren skulle ikke bruge mere end 3 minutter på banen, før han havde scoret, med på trods af det, foretrækker fansene Vinicius og Lucas Vazquez i startopstillingen fremfor Bale.

I en afstemning foretaget af AS.com, stemte 54,1 %% af læserne for at Bale skulle tage pladsen på bænken, mens Lucas Vazquez fik 36,99 % af stemmerne, og Vinicius fik blot 8,91 % af stemmerne.

Det hurtige mål mod Espanyol har altså ikke ændret meget på tilhængernes holdning til Bale, som i indeværende sæson er nummer to på den interne topscorerliste med 11 og fem assists.

En af grundene til at AS' læsere ikke er meget for at ændre på holdet, kan være den gode scoringsform holdet er i i øjeblikket, med 10 mål i de seneste tre kampe.

Seneste artikler...