Lopetegui åbner op: Jeg fik ikke nok tid i Real Madrid

Det er ikke alle toptrænere, der oplever at blive fyret to gange på under et halvt år, men det 'helvede' måtte Julen Lopetegui igennem, da han først blev fyret som spansk landstræner, da det kom frem, at han havde skrevet kontrakt med Real Madrid.

Og senere som træner for netop Real Madrid, da resultaterne begyndte at halte og Los Blancos tabte terræn i den spanske topstrid.

Nu har den anerkendte spanske sportsjournalist, Guillem Balague, i et lille eksklusivt interview med Lopetegui, fået den forhenværende Real Madrid-træner til at åbne op for sin korte tid i den spanske hovedstadsklub.

- Vi fik en god start, hvor holdet spillede godt, men så rendte vi ind i tre dårlige uger, siger Lopetegui.

- Man håber bare på, at man får tid til at finde en løsning, da disse ting udligner sig over en hel sæson. Vi var sikre på, at denne situation ville passere, men jeg fik ikke tid; det er den bedste måde, jeg kan forklare det på. 

Lopetegui føler imidlertid ikke, at der nogen grund til at snakke dårligt om Real Madrid, trods han - ifølge ham selv - ikke fik en fair chance.

- Jeg har stor respekt for den nye træner (Solari, red.), hans trænerstab. Og spillerne - jeg elsker dem, da de havde en fantastisk attitude over for mig, siger den tidligere Real Madrid-træner.

- Jeg vil aldrig sige noget ondt om Real Madrid. Det er en fantastisk oplevelse at træne klubben for en hver træner. Jeg håbede, jeg kunne have mere tid, men nu må jeg bare se fremad.

Seneste artikler...