Asensio og Carvajal håber på fansenes hjælp mod Barcelona
Real Madrid kommer til at stå over for Barcelona i sine to næste kampe på kalenderen i indeværende uge. Den første kamp finder sted i morgen i returkampen i Copa del Rey, hvor der kæmpes om en finaleplads - den anden finder sted søndag i LaLiga.
Det er et par kampe, som Marco Asensio og Dani Carvajal ser frem til, da El Clásico har stor betydning for dem begge.
Derfor ansporer de i et interview med 'El Reto Codere' såvel fans som holdkammeraterne i Real Madrid til at være klar opgaverne i denne uge, men også i den resterende del af foråret.
- Vi skal starte stærkt i de indledende minutter, så vi får fansene med os. Vi er på hjemmebane, hvorfor vi vil smide alle vores kræfter ind i kampen og forsøge at vinde den fra første fløjt, siger Asensio ifølge den spanske sportsavis AS til ’EL Reto Codere’.
- Copa del Rey er den eneste titel, jeg mangler at vinde med Real Madrid, så det bliver en speciel kamp for mig.
- Vi ved, at det er den tid på sæsonen, hvor vi skal være på dupperne i de turneringer, som vi stadig kæmper med om. Holdet skal stå sammen, og hvis vi gør det, er jeg sikker på, at vi kan opnå de samme ting, som vi har gjort de senere år.
Carvajal ser El Clásico som den ultimative kamp, og så ser han gerne, at tilhængerne står bag de spillere, der løber på banen i morgen mod Barcelona.
- Vi har en god fornemmelse inden returkampen. Vi fik et godt resultat med fra første kamp og vi drømmer om at avancere til finalen, så vi skal ud og give alt, hvad vi har i os, indleder Carvajal i samme interview.
- El Clásico er den ultimative kamp, som alle drenge drømmer om at spille en dag. Jeg føler mig heldig med at have spillet den flere gange; det er en kamp, der bliver set rundt om i hele verden. Det er virkelig specielt og vi håber, at det falder ud til vores fordel.
- Derfor vil vi gerne appellere til vores fans, som er vores 12. mand, om at opildne os fra start, fordi det vil give os ekstra energi. Vi vil give os fuldt ud ude på banen og jeg er sikker på, at de vil gøre det samme på lægterne.
Det ventes, at Carvajal starter inde i morgendagens El Clásico, selvom Álvaro Odriozola har gjort en fortrinlig figur i Copa del Rey, mens Asensio må tage plads på bænken i kampens begyndelse.
