Real Madrid straffer Isco
Real Madrid har valgt at straffe Isco for hans illoyale handling i forbindelse med tirsdagens CL-exit mod Ajax Amsterdam, hvor han nægtede at tage med spillerbussen ind til Estadio Santiago Bernabéu og i stedet forlod Ciudad Real Madrid i sin egen bil, da han fandt ud af, at han ikke var udtaget til truppen.
Real Madrid kan naturligvis ikke leve med, at have spillere som sætter sig selv over holdet og derfor har man valgt at tildele ham en straf, som ikke direkte har forbindelse med, at han også er udeladt til dagens kamp.
Santiago Solari forklarede på gårsdagens pressemøde, at langt de fleste spillere i truppen opfører sig professionelt i denne svære tid, men at han har haft en direkte samtale med de spillere, som ikke optræder, som man kan forvente. Og med direkte hentydning til blandt andet Isco, at for at en spiller skal komme i betragtning i holdet, skal han først og fremmest være i fysisk form til det og dernæst være indstillet på at kæmpe for sin plads.
Isco menes i første omgang at have fået en bødestraf.
