Corinthians sender Sergio Díaz tilbage til Real Madrid

Den traditionsrige brasilianske klub, Corinthians, kommer ikke til at aktivere Sergio Díaz’ frikøbsklausul, som man fik med i angriberens lejeaftale, hvorfor uruguayaneren vender tilbage til Real Madrid i sommerens transfervindue.

Det rapporterer det brasilianske medie UOL Esporte, efter Díaz har haft svært ved at finde vej til spilletid i 2019.

Den 21-årige angriber har således blot spillet en enkelt kamp i hele 2019 for Corinthians, da han fik små 26 minutter på grønsværen i en kamp mod Racing de Avellaneda tilbage i februar måned.

Derfor regner det brasilianske medie det for sikkert, at angriberen er fortid i brasiliansk fodbold, når transfervinduet åbner igen.

Díaz har stadig to år tilbage af sin kontrakt med Real Madrid, hvorfor han har flere valgmuligheder i sommerens transfervindue, herunder at blive udlejet eller kæmpe om spilletiden på Real Madrids B-hold.

Angriberen står noteret for 36 kampe, fem scoringer og en enkelt assist for Real Madrid Castilla, ligesom han også har tørnet ud for Juvenil A i Youth League i otte kampe med fire mål og fem assists til følge.

Seneste artikler...