Stor kritik af Bales indsats

Gareth Bale havde i går en gylden mulighed for at lukke munden på nogle af alle de kritikere, som gerne ser ham solgt til sommer, men det lykkedes på ingen måde.

Mod rækkens absolutte bundhold og på en bred og lang bane, skulle man ellers mene at den walisiske offensiv-spiller havde alle muligheder for at vise sit værd, men i stedet blev det 90 minutters pinagtig alibi-bold fra Bale, som rent faktisk lignede en spiller, som havde opgivet al håb om at fortsætte i klubben og bare ønskede sig langt væk. Indsatsen blev også bemærket af vores brugere, som deltager i karakter-afgivningen efter kampene, hvor waliseren kun sneg sig op på 1,2 points ud af 5 mulige.

Faktisk var han da også den første til at forlade banen, da dommeren fløjtede af og det var efter en kamp, hvor han nærmest var usynlig, hvilket kan aflæses i statistikkerne, hvor han kun 8 gange fik sendt bolden ind i feltet, hvilket akkurat var et indlæg mere end Odriozola, som ellers spillede back.

Waliseren indgik heller ikke i spillet og kun 31 gange afleverede han bolden til en medspiller og det var kun de tre indskiftede spillere Valverde (13), Lucas Vázquez (16) og Mariano (4), som havde et lavere tal. Selv målmand Luca Zidane havde med 38 afleveringer flere end waliseren.

Mere og mere tegner altså til et farvel til waliseren, som angiveligt stadig er et varmt navn blandt engelske klubber.

Mere onde tunger vil vide, at Padraig Harrington har forespurgt om waliserens interesse i at blive en del af det europæiske Ryder Cup-hold…..

Seneste artikler...