Zidane: Vi skal finde ud af, hvordan vi kan begejstre vores fans igen
Fyringen af Santiago Solari og ansættelsen af Zinedine Zidane fik aldrig den ønskede effekt i den sidste tredjedel af sæsonen 2018/19, hvilket Real Madrids franske træner da også erkendte på pressemødet umiddelbart efter kampen.
Zidane lovede imidlertid, at man nu vil lægge sig i selen for at vende stærkere tilbage i næste sæson.
- Det er jo ikke fordi, at vi ikke ville vinde kampen, men vi kunne ikke, indleder Zidane ifølge marca.com sit pressemøde efter sæsonens sidste kamp, der endte i et nederlag mod Real Betis.
- Nu er sæsonen forbi, og det er det bedste, der kunne ske for os, så vi kan begynde at fokusere på næste sæson, hvor vi gerne skal forbedre os.
- Det er kompliceret, men vi er bare nødt til at acceptere, at vi har spillet en dårlig sæson. Det har været svært lige fra start og til slut med mig ved roret; det er virkeligheden.
Zidane lover, at fansene kommer til at se et andet Real Madrid næste sæson, men han vil alligevel ikke garantere sølvtøj allerede nu.
- Nu kan vi begynde at rette fokus mod næste sæson, hvor vi skal finde opskriften på at kunne begejstre vores fans igen, siger Zidane.
- Jeg kommer ikke til at hævde, at vi vinder alt i næste sæson, men vi vil være klar fra start efter en god pre-season, så vi kan kæmpe med mod de andre tophold.
Og så slap Real Madrids franske træner heller ikke for at vende Gareth Bales fremtid på sæsonens sidste pressemøde.
- Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske. Det er sandheden. Jeg har stolet mere på andre spillere på det seneste, hvilket jeg ikke har lagt skjul på, siger Zidane og fortsætter:
- Det kan være svært for en spiller, der har vundet så meget her, at håndtere, men jeg tager mine beslutninger fra dag til dag, som jeg mener, er i holdets bedste.
