Defensa Central: fire grunde til at Ramos burde blive i Real Madrid

Sergio Ramos står muligvis overfor sine sidste dage som Real Madrid-spiller efter 14 sæsoner i den hvide trøje. Florentino Perez offentliggjorde nemlig i mandag, på radiokanalen Onda Cero, at anføren har bedt ham om lov til at tage imod et tilbud fra et kinesisk hold.

Perez er dog ikke begejstret for Ramos’ idé om et skifte til Kina, ligesom mange af Real Madrid-tilhængerne. Hos Defensa Central er de heller ikke glade for idéen om Los Blancos uden Ramos, og de har derfor opstillet fire grunde til, at det vil være en ulempe spanieren, at skifte til en kinesisk klub.

  1. Hans familie. Real Madrid-anføreren skal til sommer giftes med sin forlovede, Pilar Rubio, som arbejder i Spanien. Derudover har parret tre små børn sammen, som vil skulle vænne sig til en helt ny kultur, hvis Ramos vælger at skifte til en klub i Kina.
  1. Sevilla. Forsvarsspilleren er født og opvokset i Sevilla, og udviklede desuden sit talent som fodboldspiller i byens fodboldklub, hvor han også spillede inden han som 18-årig blev solgt til Real Madrid. Hver gang Ramos har et hul i kalenderen, ser han sit snit til at besøge Sevilla og sin familie dér, hvilket vil være noget vanskeligere, hvis han flytter til Kina.
  1. Sin forretning. Ramos liv handler nemlig ikke kun om fodbold. Forsvarsspilleren har virksomheden Sermos 32 S.L. og ejer derudover flere ejendomme såsom Gestore Mediterranea de Infraestructuras. Ramos har desuden en hesteavl, som han elsker meget højt, da det minder ham om den andalusiske kultur. Spanieren ville således også forlade et forretningsmæssigt ansvar.
  1. Hans kærlighed til Madrid. Real Madrid og givet alt til den andalusiske spiller, og han har givet alt til klubben. Ramos’ farvel til klubben vil således ikke kun været et sportsligt tab. Hvis Ramos vælger at tage afsked med Real Madrid, vil det desuden være et meget trist og ærgerligt punktum at sætte efter en dårlig sæson for Los Blancos.

Seneste artikler...