AS: Pérez og Levy mødtes i Madrid

Selvom man for en gangs skyld ikke selv skal spille Champions League-finale, kan man sagtens finde på at bruge dem til noget fornuftigt alligevel, i hvert fald hvis man hedder Florentino Pérez.

Real Madrid-præsidenten var nemlig inviteret til UEFA’s officielle før-finale middag fredag aften, sammen med diverse vigtige folk fra Tottenham, Liverpool og resten af fodboldens verden, her i blandt altså også Tottenham-direktør Daniel Levy.

Daniel Levy er kendt som en hård forretningsmand, og Pérez har da også ad flere omgange fået det at føle på egen pengepung. I 2012 endte Modric med at koste €35 millioner og et år senere måtte man yderligere til lommerne, da Gareth Bale blev hentet til Madrid for €101 millioner. I begge tilfælde var det ligeledes meget sent i vinduet.

De to har dog et godt forhold, selvom Levy efter sigende skulle være utilfreds med, at Pérez ville fiske Pochettino til Spanien, da Zinedine Zidane lagde sin opsigelse sidste sommer, mens Levy tidligere har afsløret den sande pris for Gareth Bale, da Pérez havde sagt, at det var €91 millioner.

Real Madrid ser Christian Eriksen som en ideel efterfølger til Luka Modric. Danskeren har kontraktudløb i London om et år, og derfor ønsker man ikke at betale mere end €70 millioner for midtbanemanden.

Seneste artikler...