Lopeteguis Sevilla vil have Nacho

Julen Lopetegui er på plads i Sevilla og han har øje på flere Real Madrid-spillere i bestræbelserne på at forstærke andaluserne.

Især Nacho meldes interessant for Lopetegui og den spanske forsvarer var da også ofte i den spanske landsholdstrup i perioden 2016-19, hvor Lopetegui var træner for Spanien, ligesom han var blandt de foretrukne i den korte periode, hvor han var Real Madrid-træner.

Nacho er en af de spillere, som meldes på vej væk fra Real Madrid til den kommende sæson og han har også tilbud fra flere italienske klubber, heriblandt Inter, Roma og Napoli, men et gensyn med Julen Lopetegui kan være tillokkende.

Det største problem kan dog blive økonomien, for Real Madrid kræver som minimum 30 millioner € for Nacho, hvilket er langt mere end Sevilla er i stand til at betale for den snart 30-årige spiller.

Seneste artikler...