MARCA: Theo kan vælge mellem tre klubber

Med et exit fra Real Madrid, som rykker tættere og tættere på, skal Theo Hernández vælge, hvor han gerne vil spille i næste sæson og her han tre muligheder.

Ifølge Marca kan den franske venstre back vælge mellem Bayer Leverkusen i Tyskland og AC Milan og Napoli i Italien, med tyskerne som den klub, der har været mest ivrige i kampen om at sikre sig spillerens underskrift.

Real Madrid ønsker dog ikke helt at slippe Theo, og her står man med to muligheder; send ham ud på en to-årig låneaftale, som man har gjort med Achraf Hakimi, eller sælg ham med en tilbagekøbsklausul.

Bayer Leverkusen, som bl.a. har haft Dani Carvajal på lønningslisten, har virket som det stærkeste bud på en kommende klub for Theo, men efter et møde med den italienske forsvarslegende Paolo Maldini, er AC Milan en seriøs mulighed. Leverkusen kan dog tilbyde noget, som Milan ikke kan; Champions League-fodbold.

Der er også et tilbud fra Napoli, men Carlo Ancelotti vil hellere prioritere James Rodríguez.

Seneste artikler...