Kontraktforhandlinger med Ramos sat på hold

RAMOS 380x501Thumb

Ifølge AS er kontraktforhandlingerne med klubbens anfører, Sergio Ramos, for tiden sat på hold. Allerede før coronavirussens udbrud var en fornyelse af spanierens kontrakt ikke en af klubbens mest presserende emner, og som det ser ud nu, vil man angiveligt vente, til man er i gang med næste sæson, før man vil genoptage forhandlingerne.

Uenigheden i de hidtidige forhandlinger skyldes som bekendt, at Real Madrid agter at tilbyde Ramos en etårig forlængelse af hans kontrakt, som udløber i 2021, men Ramos ønsker to ekstra år. Det er på trods af, at han har udtalt, at han er indforstået med klubbens politik på området omkring aldrende spillere.

Selvom klubben har udsat forhandlingerne, har coronavirussen formodentlig ikke gjort det nemmere at finde til enighed, når man igen sætter sig ved forhandlingsbordet. Ramos er klubbens næstbedst betalte spiller efter Gareth Bale, men med virussens påvirkning på klubbens økonomi kan det næste kontrakttilbud indeholde en lavere løn end spanierens nuværende kontrakt.

Ifølge AS har Ramos dog et trumfkort på hånden, og det skyldes udsættelsen af EM-slutrunden til 2021. I Real Madrid kan det opfattes som et hak i klubbens image og selvforståelse, hvis Ramos optræder som anfører for Spanien til slutrunden for derefter at skrive under med en ny klub.

Indtil videre tyder det dog heldigvis ikke på, at der er opstået problemer i kommunikationen mellem Ramos og klubben. For nylig stod spanieren i spidsen for spillertruppen i forhandlingerne om en lønnedgang for at hjælpe klubben under coronakrisen, og man håber på, at Ramos vil vise lignende forståelse under fremtidige forhandlinger.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.