19 år siden Zidanes præsentation

zidane presentacion florentino 2 2 HORIZONTALThumb

Den 9. juli 2001 blev en legende præsenteret i klubben. Den legende var Zinedine Zidane, og i dag, 19 år senere, står han tilbage som en af de største spillere og trænere i klubbens historie.

Hans tid som spiller i truppen toppede med den 9. Champions League-sejr, hvor han scorede sit ikoniske matchvindene mål mod Bayer Leverkusen.

Som spiller var han i klubben fra 2001, til han stoppede sin karriere i 2006. Han scorede 49 mål i 227 kampe, og hans elegance og store kvalitet med bolden glædede det kræsne publikum på Bernabeu og Madridistas over hele verden. Udover La Novena, vandt han også en Intercontinental Cup, en europæisk Super Cup, en LaLiga og to spanske Super Cups.

Efter afslutningen af karrieren vendte han sidenhen tilbage til Real Madrid, hvor han stod i spidsen for en af de mest succesfulde perioder i klubbens historie, hvor man løftede Champions League-trofæet tre år i træk. Derudover er det, indtil videre, blevet til en LaLiga-titel, to Klub VM-titler, to europæiske Super Cups og to spanske Super Cups.

Log-på for at kommentere

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.