Real Madrid uovervindelige med Isco i startopstillingen

”Hvis vi skal vinde det mesterskab, så skal Isco være fast mand”.

Denne sætning har du nok læst på diverse fora og der er noget om snakken. I hvert fald har Real Madrid ikke tabt en kamp i mere end et år, når den spanske tekniker har fået lov til at starte inde. Helt præcis har Real Madrid spillet 45 kampe med Isco fra start uden at tabe.

Senest det skete var den 6. april sidste år, hvor Real Madrid tabte 2-0 til Wolfsburg, men siden er det blevet til 37 sejre og otte uafgjorte og det er såmænd ikke fordi han kun er blevet brugt i opgør mod mindre hold, for han var med i returkampen i semifinalen og i finalen i Champions League og herudover har han også vundet 1-2 og spillet 1-1 ude over Barcelona, mens han også var med i 0-3 sejren på Estadio Vicente Calderón tidligere i denne sæson.

Og så tabte han faktisk i ordinær spilletid til Bayern München, men fik rettet op på det i den forlængede spilletid, så det blev en sejr på 4-2.

Isco startede ude eller var slet ikke med i nederlagene mod Sevilla og Valencia, samt senest El Clásico mod Barcelona og herudover var han heller ikke i startopstillingen i Copa del Rey-nederlaget på 1-2 hjemme mod Celta.

Seneste artikler...