Carvajal ude med hjerteproblemer

Dani Carvajal er ikke med i morgendagens kamp mod Espanyol efter at han i dag har fået konstateret hjerteproblemer i forbindelse med en virus.

 

Som udgangspunkt vurderes problemerne ikke at være faretruende for hans karriere, men ifølge Real Madrids lægestab er det en situation, som skal tages meget alvorligt og han må ikke træne, mens han er i behandling for virussen, fordi det kan føre til en forværret situation.

 

Dermed bliver Real Madrids forsvar sat på hårde prøver i den kommende tid, hvor også Marcelo og Theo er ude med skader og det giver sandsynligvis debut til Achraf som ny højre back.

 

Der er foreløbig ikke meldt noget ud om, hvor længe Dani Carvajal er ude af spillet, men han er heller ikke med i Spaniens to landskampe i den kommende tid.

Seneste artikler...