Hazard i lille Real Madrid-frieri: Min drøm er at spille for Zidane

Hazard har en drøm om en dag at spille for Zidane.

Det er ingen hemmelighed, at Zidane er en af Hazards helt store helte. Det har belgieren i flere omgange fortalt offentligheden om. Omvendt er det heller ingen hemmelighed, at Zidane beundrer Hazards fodboldmæssige færdigheder. Således har franskmanden i flere tempi forsøgt at lokke belgieren til Santiago Bernabéu. 

Og skal man tolke lidt på Hazards seneste interview, så er det ikke utænkeligt, at duoen bliver forenet i nær fremtid:

- Jeg har en enorm respekt for Zidane, såvel for den spiller han var, som for den træner han er i dag. Jeg kan ikke fortælle, hvad min karriere byder på i fremtiden, men min drøm er at spille for Zidane, siger belgieren i et interview med RTL

Dog maner Hazard samtidig også en smule til besindighed, da han naturligvis er tilfreds med tilværelsen i Chelsea, som en London-klubbens helt store profiler:

- Jeg har det godt i Chelsea. Jeg har mangler stadig at vinde titler her, og mit fokus er kun på Chelsea, slutter belgieren.

Hazard har kontrakt med Chelsea frem til sommeren 2020, hvorfor Florentino Perez skal finde det helt store checkhæfte frem, hvis belgieren skal sikres inden kontraktudløb.

Seneste artikler...