Castilla smed to point i de sidste ti minutter
Castilla-mandskabet blev slemt skuffede lørdag aften, da hjemmeholdet Salmantino i de sidste ti minutter af en 3-3 kamp, fik reduceret i det 83. minut, og dernæst udlignet dybt inde i overtiden.
Madrilenerne havde ellers to spillere som virkelig skinnede igennem med deres gode præstationer, nemlig Cristo og De Frutos. Førstnævnte med et mål og to assists, og sidstnævnte med to mål og én assist.
Begge holdene lavede, ikke overraskende slutresultatet taget i betragtning, en god portion defensive fejl i løbet af opgøret. Den første store af slagsen kom fra en Salmantino-forsvarsspiller, som via nogle ganske uheldige berøringer, fik foræret Cristo bolden, så madridspilleren nemt kunne lægge et lavt indlæg ind i feltet til De Frutos, som bankede bolden i nettaget til 0-1 i det 12. minut. Efter yderligere 12 minutters spil, fik Salmantino dog udlignet til 1-1.
I anden halvleg kom Castilla flyvende fra start, og fik da også scoret i det 52. minut, efter et helt igennem genialt opspil af flere af de offensive spillere. Manden bag målet var igen De Frutos, som afsluttede det flotte angreb med en fodskiftefinte, som fuldstændig snød målmanden og efterlod målet helt åbent, så bolden let kunne prikkes ind. I det 74. minut kom Cristo ganske fortjent også på tavlen, da han endnu engang lukrerede på dårlige beslutninger i Salmantino-forsvaret. I dette tilfælde fik han dog selv mulighed for at lægge bolden i nettet, hvilket han også køligt gjorde. Kort efter var selvsamme Cristo tæt på at gøre det til 4-1 på et direkte frispark, men hans fine forsøg gik desværre på stolpen.
Efter disse hændelser skulle man ikke tro, at kampen kunne ende andet end godt for Castilla, men ikke desto mindre fik Salmantino’s Fer Ruiz, lov til at score to gange inden for de sidste ti minutter. I begge omgange var forsvarsspillet ikke prangende fra gæsternes side, og det sidste mål kom på en af de mest bitre måder muligt – I de døende sekunder hvor Salmantino havde satset alt og taget målmanden med frem på et hjørnespark.
Det uafgjorte resultat betyder, at Castilla lægger på fjerdepladsen i deres gruppe, hvilket dog stadig ville være nok til at spille med om oprykning, hvis det var den placering man endte på.
Startopstillinger:
3 - Salmantino: Pablo Alcolea, Tyson, Toño, Armando, Víctor Mena, Owusu, A. Amaro, José García (Antonis, 64'), Pablo, Manu og Calero (Fer Ruiz, 46').
3 - Castilla: Luca, López, Fran García, De la Fuente, Manu Hernando, Jaume, De Frutos (Alberto, 67'), Fidalgo, Cristo, Seoane (Martín, 75') og Feuillassier (Dani Gómez, 81').
Mål:
0-1 (min. 12): De Frutos.
1-1 (min. 24): Owusu.
1-2 (min. 52): De Frutos.
1-3 (min. 74): Cristo.
2-3 (min. 83): Fer Ruiz.
3-3 (min. 93): Fer Ruiz.
