Alt peger mod Courtois til Real Madrid
Courtois har stået en god VM-slutrunde indtil videre, og han ligner mere og mere en kommende Real Madrid-målmand. Foto: Marca.com
Chelseas belgiske målmand, Thibaut Courtois, har hele tiden været blandt favoritterne til at erstatte Keylor Navas i Real Madrid-målet til næste sæson, og nu skulle han også have støtte fra en stor del af Real Madrid.
Sandsynligheden for at Courtois spiller i Real Madrid i næste sæson er steget og faldet en del, bl.a. pga. andre forhandlinger, trænerens støtte, og i tilfældet med Kepa-sagen, en manglende lukning af aftalen.
I løbet af de seneste uger har han dog udviklet sig til hovedmålet i jagten på en ny målmand, efter forhandlingerne med andre målmænd er stagneret, og dette er uden at man har taget hans nuværende præstationer og hans pris i betragtning.
Roma har ikke længere brug for at tjene penge for at undgå FFP-straf, efter man solgte Radja Nainggolan til rivalerne fra Inter, og de er derfor ikke interesserede i at sænke prisen på Alisson fra deres nuværende krav på 70 millioner €.
Courtois' agent, Christophe Henrotay, er i kontakt med Real Madrid, og han har været meget åben omkring belgierens manglende lyst til at forlænge aftalen med sin nuværende arbejdsgiver, Chelsea, som udløber efter den kommende sæson.
Lokalrivalerne fra Atletico Madrid følger dog også sagen. Deres slovenske målmand, Jan Oblak, har endnu ikke forlænget sin aftale med klubben, og derfor kigger man på en mulig retur for Courtois, såfremt man ikke når frem til en aftale med Oblak. Det er ikke gået ubemærket hen hos Real Madrid, og derfor ønsker man at få lukket en aftale så hurtigt som muligt.
