El Confidencial: Mbappé fortsat interessant
Kylian Mbappé spillede en stor kamp i går, da Frankrig slog svage Argentina. To mål blev det til fra det franske stortalent og det har naturligvis fået Florentino Pérez til at tage noter.
I dag kan spanske El Confidencial fortælle, at Real Madrid for tredje sommer i træk vil forsøge at hente Mbappé til klubben.
Første gang var året inden Mbappé for alvor blev kendt. Her var han for længst komme på blokken hos Juni Calafat, som er Real Madrids chefscout og Real Madrid bød angiveligt 30 millioner € for det ukendte stortalent.
Året efter, hvor han som bekendt havnede i Paris SG, var Real Madrid igen på banen, men her valgte Mbappé at vende hjem til de trygge rammer i Paris.
El Confidencial hæfter sig ved, at Paris SG fortsat er under observation for overtrædelse af Financial Fair Play-reglerne, selv om man for nylig klarede frisag og det kan få Real Madrid til at forsøge at hente angriberen endnu en gang.
