Spansk fodbold har tidligere arkiveret Bale-lignende sager

Den spanske Ligaforening, LFP, har indberettet Gareth Bales kraftudtryk med armen og der har faktisk været to fortilfælde, hvor spillere er blevet indberettet for lignende forseelser.

Første gang var det Barcelonas Gerard Piqué, som i et opgør mod Espanyol tyssede på hjemmeholdets tilskuere og efterfølgende lavede horn med sine lillefingre ud mod dem. To uger senere var det den nuværende Espanyol-spiller, Borja Iglesias (dengang i Zaragoza, red.), som tyssede på publikum i Girona.

Begge hændelser blev senere arkiveret uden yderligere straf til de pågældende spillere, men siden har de disciplinære instanser fået nye medlemmer i forbindelse med Luis Rubiales tiltræden som fodboldpræsident.

Gareth Bale risikerer i værste fald at få en karantæne på op til 12 spilledage, men der findes også en mildere kategori, som giver mulighed for at straffe ham i 1-3 spilledage eller simpelthen at give ham en bøde.

Seneste artikler...