Fire af de næste fem kampe på hjemmebane
Det er blevet Estadio Santiago Bernabéu-tid igen.
Efter tre kampe på udebane i træk spilles fire af de næste fem kampe på hjemmebane og der lægges ud ved middagstid mod Girona.
Herefter følger udekampen mod Levante, hvorefter den står på to El Clásico-opgør mod Barcelona, samt CL-returen mod Ajax Amsterdam.
Det bliver samtidig en lejlighed til at få gjort noget ved den svigtende tilskuer-interesse, som har præget Estadio Santiago Bernabéu i denne sæson, hvor man i kampene mod Getafe og Leganés har været helt nede på henholdsvis 48.446 og 44.231 tilskuere og kun i El Derbi nåede man højt op med 78.642 tilskuere.
Tilskuersnittet i denne sæson er foreløbig kun på 57.021 pr. kamp og det er blot 70% af kapaciteten på 81.044 tilskuere og det rækker til en 10. plads i LaLiga-sammenhæng.
