Real Madrid vil overhale Atletico

Med stort set intet at spille for i resten af sæsonen, udover stoltheden, vil Real Madrid nu går efter at overhale Atletico Madrid i tabellen, og slutte sæsonen på 2. pladsen.

Zidane talte tidligere på ugen om det svære ved ikke at have noget at spille om, og derfor skulle man nu have sat 2. pladsen i ligaen, som sæsonens sidste mål.

Holdets deltagelse i næste års Champions League er så godt som bekræftet, da man har et forspring på 11 point ned til 5. pladsen, med blot 21 point tilbage at spille om.

Derfor har man nu rettet fokus mod Atletico. Der er i øjeblikket kun to point mellem de to hold, som man har syv kampe til at hente. I de resterede kampe møder man bl.a. Athletic, Sociedad og en af sæsonens store overraskelser, Getafe. Mens Atletico bl.a. står overfor Sevilla, Valencia og Espanyol.

Seneste artikler...