Vinicius' værdi stiger

Siden Santiago Solari blev ansat som cheftræner i Real Madrid og frem til sin skade mod Ajax, fik Vinicius Junior masser af spilletid for førsteholdet, og den tid har bestemt ikke været spildt for brasilianeren. For på trods af, at han startede sæsonen på Castilla, er hans markedsværdi nemlig steget markant i denne sæson. Den er faktisk fordoblet - fra €35 millioner til €70 millioner.

Det bringer ham op som den fjerde dyreste spiller i Real Madrids trup efter Toni Kroos, Raphaël Varane og Marco Asensio, der alle har en markedsværdi på €80 millioner, mens Gareth Bale og Casemiro også har en værdi på €70 millioner. Det bringer ham ligeledes op på en delt 12. plads i LaLiga. I Brasilien er han også den fjerde mest værdifulde spiller. Her følger han efter Neymar, Philippe Coutinho og Roberto Firmino, som ligger på hhv. €180 millioner, €100 millioner og €80 millioner.

Han er bl.a. blevet udtaget til det brasilianske landshold, men måtte gå glip af sin debut pga. den skade han fik mod Ajax. Den 18-årige brasilianer er dog begyndt at træne igen, og man håber på, at han kan komme i spil til kampen mod Athletic den 21. april, og ellers regner man med at se ham tilbage i truppen til kampen mod Getafe den 25. april.

Seneste artikler...