Real Madrid-trio mangler muligheder under Zidane
Zinedine Zidane har foreløbigt stået i spidsen for Real Madrid seks gange siden genansættelsen, og i de seks kampe er der spillere i truppen, som har fået fornyet tro på tingene, mens andre har fået mindre spilletid, end de fik tidligere.
Marcos Llorente og Dani Ceballos er to af de spillere, der, som forudset, har haft det svært under Zidane. Nuvel, Llorente har haft sit hyr med skader, men meldingerne går også på, at han skal en tur til Sevilla. Inden Zidane kom tilbage, og inden skaderne, var han ét af få lyspunkter på et hold, hvor man i den grad kunne blive sat til at lede længe, hvis man skulle finde positive ting at sige. Zidane har også udtalt, at Llorente fortjener og behøver mere regelmæssig fast spilletid.
Ceballos så fra starten ud til at skulle lide under Zidane efter udtalelser fra 2018, hvor han overfor Radio Marca udtrykte lettelse over, at Zidane var væk. Det startede dog lovende, og Ceballos fik spilletid i de første kampe under den nye chef, først med 27 minutter mod Celta og så en hel kamp mod Huesca, hvor han endda scorede. Siden er det dog blevet til nul minutter på banen for Dani Ceballos, og senest er Lazio meldt interesseret.
Til sidst er der Sergio Reguilón, som nød masser af spilletid under Lopetegui, hvor han også blev udtaget til u21-landsholdet for første gang. For ham er det kun blevet til en enkelt kamp under Zidane, og det var grundet karantæne til Marcelo i kampen mod Eibar. Et af Zidanes store håb for sæsonen er at få Marcelo tilbage på det niveau han spillede på i årevis, der gjorde ham til verdens bedste venstre back.
