Marcelo er Zidanes venstre back

Zidanes tilbagevenden til den spanske hovedstad har givet nyt liv til Marcelo, der var gevaldigt ude i kulden hos Solari.

Efter franskmandens retur til Real Madrid, har Marcelo spillet 450 minutter ud af 540 mulige, og de manglende 90 minutter skyldes den karantæne han fik i kampen på Mestalla.

Viceanføreren har endnu en gang fået den rolle han mistede under Lopetegui, og i højere grad Solari, hvor han røh ned på 16. pladsen over spilletid, med 1156 minutter, eller 40.13 % af den mulige spilletid for sæsonen. Nu ligger han på højde med Keylor og Varane, og kun bag Benzema, som har spillet alle minutter, bortset fra de sidste 8 mod Celta.

Den drejning situationen har taget for Marcelo, har også fået brasilianeren, der flere gange har været rygtet væk fra Madrid i indeværende sæson, på andre tanker, og efter kampen mod Athletic Bilbao bekræftede han da også at han ønsker at blive:

- Alle kende den glæde jeg har ved at bære denne trøje, som jeg viser hver dag til træning, eller når vi spiller kampe. Der bliver sagt så mange ting udefra, men det tænker jeg ikke over. Madrid er mit hjem, og dem der kender mig ved at det er sandt.

Seneste artikler...