MARCA: Bale var ikke med i bussen efter kampen mod Rayo Vallecano
Gareth Bale vendte ikke retur til Real Madrids træningsanlæg, Valdebebas, med resten af holdet efter gårsdagens 1-0 nederlag på udebane mod Rayo Vallecano.
Zinedine Zidane havde lovet spillerne to og en halv dags vile, og Bale bad derfor om lov til at tage direkte fra Vallecas til den madrilenske lufthavn Barajas Airport, hvor et privatfly ventede på waliseren.
Bale, der spillede en ringe kamp mod Rayo Vallecano, ventede ved holdbussen inden han kørte til lufthavnen, og han var den eneste spiller, der ikke var til stede i bussen.
Hele episoden kunne være et tegn på, at Bale langsomt flytter sig længere og længere væk fra klubben. Det er endnu også uvist, om Zidane ser Bale som én af de spillere, der skal være med til at løfte holdet og klubben i næsten sæson. Zidane udtalte følgende om waliseren efter kampen i går:
- Jeg ved ikke, om Bale er fokuseret.
