Stor omvæltning for Courtois
Det har været noget af en omvæltning for Thibaut Courtois at vende tilbage til LaLiga.
Under sit lejeophold i Atlético Madrid var belgieren den måske stærkeste målmand i LaLiga og nåede at vinde to Zamora-titler under Diego Simeones ledelse. Titlen som bedste målmand har ikke været i Real Madrid siden sæsonen 2007/08, hvor Iker Casillas vandt den og efter at han forlod klubben har Diego López, Keylor Navas og nu Thibaut Courtois forgæves forsøgt at få titlen.
Courtois vendte retur til Chelsea i 2014 efter at have spillet en sæson for Atlético Madrid, hvor han kun indkasserede 24 mål i de 37 kampe, han spillede og her holdt han buret rent i 20 kampe.
Helt anderledes er det gået i denne sæson i Real Madrid, hvor han er faldet med de øvrige spillere, men belgieren har i 26 kampe indkasseret 33 mål og har kun i 8 kampe formået at holde buret rent, senest mod Alavés den 3. februar.
Dermed er han ikke blevet den succes, som man på forhånd havde håbet på, men tilliden til ham er intakt og han er da også udset til at være førstevalget i den kommende sæson.
