Defensa Central: Navas vil blive i Real Madrid
Keylor Navas har haft en vanskelig sæson i den spanske hovedstad som følge af købet af holdkammeraten Thibaut Courtois.
Navas har stået i skyggen af Courtois det meste af sæsonen, hvor han ikke spillede nogle LaLiga-kampe under Julen Lopetegui og kun fik lov at spille Copa del Rey-kampe da Santiago Solari bas trænerposten i Real Madrid.
Navas har dog efter Zinedine Zidanes tilbagevenden virket mere optimistisk, og ifølge COPE skulle han have truffet den beslutning at blive i Real Madrid i næste sæson, og kæmpe mod Courtois om titlen som førstemålmand.
Ifølge Defensa Central skulle Navas også have mulighed for at skifte til Manchester United, hvor han skulle overtage målmandsposten efter David De Gea, som eftersigende forlader Old Trafford i den kommende transfer. En mulighed som Navas angiveligt har valgt fra for at fortsætte i sin nuværende klub.
Navas ønsker ikke at være andet valg, hvilket han risikere ved at blive i Real Madrid. Navas er dog af den overbevisning, at med Zidane ved roret er hans chancer for at starte inde gode.
