Spansk medie: Real Madrid udelukker ikke salg af Asensio

Real Madrid skal have solgt ud. Man råder for nuværende over for mange spillere, og der lurer muligvis et par overraskelser i forhold til spillerafgange. Det mener i hvert fald den spanske journalist, Mario Torrejón.

- Det mest interessant er, at Real Madrid er åbne over for at lytte på seriøse tilbud på flere spillere. Disse spillere er blandt andet Marco Asensio, Gareth Bale, Isco og Lucas Vázquez, sagde den spanske journalist i går aftes i El Larguero på Cadena Ser.

Det kommer ikke som den store overraskelse, at Real Madrid arbejder på at afhænde Gareth Bale, om end det ser ud til at blive en sværere proces end som så, ligesom det heller ikke videre overraskende, at Zinedine Zidanes personlige favorit, Lucas Vázquez, også er på transferblokken i Madrid, hvis det rigtige tilbud tikker ind.

Real Madrids franske træner vil egentlig gerne beholde Isco i truppen, men han er en af de få spillere, som Real Madrid kan tjene en del penge på. Således håber man på at kunne få helt op mod 80 millioner euro i en eventuel handel for den 27-årige spanier, der aldrig er blevet forløst i den spanske hovedstad.

Asensio er den store overraskelse på Torrejóns liste over potentielle afgange i sommerens transfervindue, men det kommer sig af, at den 23-årige spanier ikke er en prioritet for Zidane, hvorfor Real Madrid angiveligt ikke er afvisende over for at lytte på tilbud i størrelsesordenen 90-100 millioner euro, hvilket man ser som en fair pris for en spiller, der er ung og stadig har masser potentiale i sig.

Vi bliver meget klogere på Zidanes planer vedrørende spillerafgange, når spillerne tager hul på opstarten til den nye sæson d. 8. juli - Asensio støder til truppen efter u/21 EM.

Seneste artikler...