To Real Madrid-spillere i EM-finale
To spillere i Real Madrids førsteholdstrup skal i morgen spille finale i dette års U21 EM. Der er tale om spanske Jesús Vallejo og Dani Ceballos, der foruden at have taget del i slutrunden også har været med til at sikre Spaniens U21-hold en plads ved de Olympiske Lege i Tokyo i 2020.
Spanierne slog i torsdag Frankrig med hele 4-1, og sikrede sig dermed en plads i finalen. Spanierne kom bedst fra start, men det var alligevel Frankrig der kom først på scoringstavlen, da de scorede til 1-0 på et straffespark. Spanien nåede dog at bringe sig på 2-1 i første halvleg. I anden halvleg scorede spanierne yderlige to mål, og kampen endte således 4-1.
Ceballos blev taget af banen efter 74 minutter, eftersigende med henblik på at spare ham til finalen, hvor de møder Tysklands U21-hold.
