Hazard: Jeg vil imponere alle i Real Madrid
Eden Hazard ser frem til at spille sin første kamp for Real Madrid i denne sæsons pre-season, for at kunne imponere folkene i og omkring klubben.
Venskabskampe blegner selvfølgelig i sammenligning med La Liga eller Champions League-kampe, men belgieren kan ikke vente med at komme i gang.
Første chance for den tidligere Chelsea-spiller kommer natten til søndag, hvor holdet står overfor Bayern München i International Champions Cup.
- Det er bare venskabskampe, men for mig er det min første kamp for Real Madrid, så selvfølgelig vil jeg imponere alle: mine holdkammerater, chefen, fansene, så jeg vil gøre mit bedste.
- Jeg prøver at spille frit, nogle gange er det svært i fodbold, men jeg er den type spiller der, hvis han ikke spiller frit, spiller dårligt.
- Jeg kan lide at spille på højrekanten, så på venstre og nogle gange i midten, at spille på instinktet. Det er fodbold for mig - Instinkt. Jeg tænker ikke alle aktioner igennem, jeg tager beslutningen på et sekund.
Hazard indrømmer at der er langt mere pres i Real Madrid, men han føler at hans erfaring er nøglen til at håndtere kravene fra klubben.
- Når man spiller for Real Madrid, skal man vinde hvert år. Hvis man ikke vinder Champions League et år, er fansene sure, men det er normalt i en klub som denne. Man skal vinde, og det er derfor jeg er her.
- Hvad kan jeg biddrage med? Jeg tog til Chelsea for syv år siden som en baby, men jeg er mere modem nu - Jeg har spillet mere end 500 kampe, men jeg er 28 år, og jeg føler mig stadig ung.
- La Liga er helt anderledes end Premier League men, med erfaring, kan man hurtigt vende sig til det. Jeg tror at erfaring er det vigtigste.
Efter at være blevet spurgt ind til hans favoritmål i løbet af karrieren sluttede han:
- Jeg har ikke scoret det bedste endnu.
