Ciudad Real Madrid fylder 14 år

Ciudad realmadrid

Kig udover det kæmpestore Ciudad Real Madrid. I horisonten ser man Cuatro Torres i den nordlige del af Madrid.

I dag er det 14 år siden, at Ciudad Real Madrid blev indviet i Valdebebas.

Det 1.200.000 m2 store træningsanlæg er fortsat det største i verden og er siden åbningen blevet udvidet med en basketball-hal, hvor alle klubbens hold træner og hvor ungdomsholdene spiller deres kampe. Hallen kan endvidere bruges til andre arrangementer og husede senest klubbens Generalforsamling.

Herudover har man fået hele administrationen flyttet derud fra lokalerne på Estadio Santiago Bernabéu til en stor topmoderne kontorbygning.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.