100 år med Real Madrid

Real logo 241118

Den 6. marts 2020 fejrede Real Madrid sin 118 års fødselsdag, men dengang klubben blev grundlagt, tilbage i 1902, hed klubben Madrid Club de Fútbol. “Real”-delen af navnet kom først til den 29. juni 1920, således, at det i dag er 100 år siden klubben blev “royal”.

Kong Alfonso XIII godkendte, i et brev til præsident Pedro Parages, Real Madrids anmodning om at tilføje “Real” til navnet.

- Hans Majestæt Kongen er glad for at tildele titlen “Real” til denne fodboldklub, til hvem du er en værdig præsident, og som nu kan sætte titlen foran navnet, stod der i det korte brev.

- Jeg informerer Dem her med, at den Kongelige Orden er blevet godkendt. Må Gud bevare Dem i mange år.

Klubbens navn blev dog ændret igen efter 1920. I 1931 forlod kong Alfonso XIII Spanien efter en folkeafstemning bestemte at afskaffe monarkiet. Alfonso forlod godt nok landet, men abdicerede aldrig. Han slog sig ned i Rom, den Anden Spanske Republik var født og “Real”, samt kronen i logoet, blev fjernet fra klubben.

I 1936 opstod der så borgerkrig i Spanien, og tre år senere, i 1939, havde Francos nationalister vundet krigen, hvorefter “Real” blev en del af Madrid Club de Fútbols navn igen. I løbet af krigen havde det dog været særdeles småt med aktivitet i Madrid Club de Fútbol, og hjemmebanen, Estadio Chamartín, var blevet alvorligt beskadiget.

Parages fik i 1939, med hjælp fra en masse mennesker, samlet stumperne, repareret Chamartín og faktisk reddet klubbens eksistens. Den 3. december 1939 spillede klubben sin første officielle kamp efter krigen.

Log-på for at kommentere

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.