Benzema med 350 kampe

BENZEMA 380x501Thumb

Karim Benzema spillede i går sin LaLiga-kamp nr. 350.

Den franske angriber er i gang med sin 12. sæson i klubben og han har rundet 169 mål for Real Madrid, hvilket gør ham til klubbens femtemest scorende i turneringen gennem tiderne. Han overgås kun af Cristiano Ronaldo (312), Raúl (228), Di Stéfano (216) og Santillana (186).

Tager man alle turneringer runder Benzema 249 mål, hvilket også gør ham til den femtemest scorende i klubbens historie.

Kun de to brasilianske venstrebacks, Roberto Carlos og Marcelo, har som udlændinge spillet flere kampen end Benzema og undervejs er det blevet til 246 sejre, 56 uafgjorte og 48 nederlag.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.