Le Parisien: Real Madrid må opgive Mbappé
Ifølge franske Le Parisien er det ikke længere sandsynligt, at Real Madrid kan hente Kylian Mbappé til sæsonen 2021/22, sådan som rygterne har gået på.
Det er fortsat Corona-krisen, som sætter store begrænsninger for Real Madrids muligheder for at tjene penge og med en forestående lønreduktion i Real Madrid-truppen, sammenholdt med at det fortsat ikke er tilladt at have tilskuere på stadion, mener man ikke, at Real Madrid har det økonomiske råderum til at købe den franske angriber fri.
Dels skal man betale en meget høj sum til Paris SG, som anslås at kræve langt over 150 millioner € for spilleren, men samtidig kan man også forvente en lønudgift i omegnen af 25-30 millioner €.
Derimod hævder den franske avis, at man i stedet kan vende blikket mod Dortmund og Erling Haaland, som dels vil være meget billigere at købe, dels vil kræve en væsentligt lavere løn.